"Béke az érkezőknek, áldás a távozóknak!"

2012. április 30., hétfő

Kakaós csiga, a megunhatatlan

Rögtön az elején szögezzük le, hogy anyukám foszlós kakaós csigájánál még sosem ettem jobbat, de mivel a véremben van a kíváncsiság, adta magát, hogy előbb-utóbb más receptekbe is belekukkantsak, vajon versenyképesek-e a régi, megszokott ízekkel?

A mi kis kakaótól ragacsos, megunhatatlan, foszlós csigánk :-)

Néztem, nézegettem sokféle verziót, de kapaszkodjatok meg, anya kakaós csigája - rossz hasonlattal élve , úgy elterjedt a neten, mint valami vírus. :-)))) És tuti, hogy az ő receptje, hiszen mindenhol "Mirza kakaós csigája" vagy "Mirza mama kakaós csigája" néven szerepel, ezek pedig mi vagyunk. Persze, ez nem meglepő, mert ez a csiga merőben más, mint a boltban vagy pékségekben szereplő társai, ugyanis nagyon lágy kalács-tésztája van, és a kakaó szinte csokivá olvad benne, mire megsül. Nem száraz, hanem inkább "ragacsos" a kakaós masszától, és ettől olyan különlegesen finom. Így garantáltan nem fognak a morzsák a torkunkra tapadni, és attól sem kell félni, hogy csak a közepe lesz finom, a szélei pedig ott maradnak a tányéron. Szerintem aki ezt egyszer megkóstolja, örök kedvencre lel benne. :-)

No, de a vadászatnak is megvan a maga izgalma, hiszen mindig benne van a pakliban, hogy valami különlegesen jó dologra bukkanunk, ami esetleg felülírja régi kedvencünket... az alábbi recept nem sokban különbözik az "ősi" recepttől (98%-ban ugyanaz), de azért egy picit mégis más. Fogadjátok szeretettel!

Nem állítom, hogy látványra szép, de annál finomabb... :-)))
Kakaós csiga 

Hozzávalók a tésztához: 2 dl tej, 4 dkg vaj, 1 tojássárgája, 2 evőkanál cukor, 1 csipet só, 40 dkg liszt, 1 csomag szárított élesztő
A kakaós töltelékhez: 10 dkg olvasztott vaj, 6 evőkanál porcukor, 2 csomag vaníliás cukor, 3 nagy evőkanál kakaópor (Arany kakaó), 1 teáskanál fahéj
A tetejére: 2 tojássárgája, 2 dl habtejszín, cukor
Elkészítés:
1.) A hozzávalókat a megadott sorrendben a kenyérsütőgépben megdagasztjuk, kelesztjük.
2.) Lisztezett deszkán kinyújtjuk a tésztát, és rákenjük az előzetesen simára kevert kakaókrémet (amit a felkenés előtt 10 percre hűtőbe teszünk). Feltekerjük, és másfél ujjnyi vastag szeletekre vágjuk, majd a csigákat kivajazott tepsire tesszük. Hagyjunk közöttük egy kis helyet, mert a tészta még nőni fog! Ezután letakarjuk a tepsit egy tiszta konyharuhával, és egy órát kelni hagyjuk.
3.) A tetejüket tojássárgával megkenjük, majd előmelegített sütőben, 200 fokon kb. 25 percig sütjük. Ekkor meglocsoljuk langyos, cukros tejszínnel. További 10-15 percig sütjük. Tálalás előtt megszórhatjuk porcukorral.

A tésztája nagyon könnyen kezelhető, és kenyérsütőgépben 1,5 óra alatt nyújthatóra kel

A kakaós krémet egy picit a hűtőbe kell tenni, úgy könnyebben kenhető lesz

Feltekerjük, mint egy bejglit...

Talán, ha élesebb késsel vágom, nem lett volna ilyen maszatos a felszínük?
Tojássárgájával megkenjük sütés előtt, majd az utolsó 10 percben langyos-cukros tejszínnel
meglocsoljuk a csigákat - ettől lesznek igazán foszlósak
Műanyag dobozba zárva napokig friss marad, bár ritka, hogy nem fogy el azonnal... :DD
Omlós, puha, jó kakaós - és már nem is számít, hogy nem olyan szép... :-))) Ugye?

2012. április 25., szerda

Spenótos rakott palacsinta, egy látványos ebéd

A palacsinta édes és sós töltelékkel is finom, de még különlegesebbé tehetjük, ha nem csak a belsejét, hanem magát, a tésztát is felturbózzuk egy picit. Mondjuk spenóttal... ha még nem unjátok. :-) 

Szerintem színvilágában is mutatós, és akkor még meg sem kóstoltuk... :-)
A spenótos palacsinta ötlete ezúttal nem az én fejemből pattant ki, hanem egy nagyon kedves olvasónk ajánlotta a figyelmembe, akit hogy-hogynem Izabellának hívnak, és a napsütötte Olaszországban lakik. Nemrég kezdtünk el levelezni, és küldött nekem egy linket, amelyen egy lélegzet-elállító recept szerepel.
Nézzétek csak >>>

(Én sem tudok olaszul, de a google fordító e téren nagy segítség, így a jövőben akár kínai recepteket is használhatunk. :-))

Szóval, ugyan a palacsinta tésztáját más arányokkal állítottam össze, és töltelék gyanánt lapsajtot és főtt sonka szeleteket használtam, de az ihletet mindenképpen Izabella és ez a recept adta. Aki nem szereti a spenótot, kipróbálhatja más zsenge zöldséggel, pl. medvehagymával, rukkolával, vagy egy kis párolt cukkinivel... Hivatalosan le is lehetne turmixolni a spenótot, de szerintem így sokkal mutatósabb lesz a palacsinta tésztája, hogy élesen kirajzolódnak a szép zöld levelek benne.

Kicsit olyan, mint valami lasagna... nem?
Spenótos rakott palacsinta sajttal és sonkával töltve

Hozzávalók: 2 tojás, 30 dkg liszt, 4 dl tej (3,5 %-os), 4 dl ásványvíz, 1 teáskanál tengeri só, pici cukor, egy csipet szerecsendió, 1 doboz (100 g) bébi spenót (nyersen!), 1 evőkanál olíva olaj
Tölteléknek: szeletelt lapsajt (1 csomag), szeletelt főtt sonka (1 csomag)
Elkészítés:
1.) A palacsinta hozzávalóit (a spenót kivételével) egy mély tálban habverővel simára keverjük, és állni hagyjuk 1 órát.
2.) A spenótot megmossuk, felaprítjuk, és a palacsinta tésztába keverjük, majd előveszünk egy serpenyőt (palacsintasütőt), kissé megolajozzuk, és szép sorban kisütjük a palacsintákat. Ezek elég vastag palacsinták lesznek, szinte omlett-kinézetűek, nekem összesen 8-10 db lett belőle, nem több.
3.) A kész palacsintákba még forrón beleteszünk 2 szelet lap sajtot és 2 szelet vékony sonkát, majd félbe hajtjuk a palacsintát, és így tesszük majd rá a következő megtöltött spenótos palacsintát. Tálalás előtt félbevágjuk őket, és 2-2 jut egy tálra. (Ha másnapra is marad, jénaiba érdemes tenni, és sütőben kb. 15 perc alatt gyönyörűen átmelegednek, a sajt pedig szépen megolvad bennük.) Tejfölt kínálhatunk mellé tálaláskor.

A tészta összeállítása néhány percbe telik csupán

A spenótot érdemes nem túl apróra vágni, így mutatósabb lesz majd a palacsintákban
(tegyük hozzá, hogy amúgy sem tudok szépen aprítani :DDD)

A tésztám amúgy nem volt habos, biztos nagyon vehemensen csapkodtam a habverővel :-)))

Az első palacsinta - jól néz ki, ugye?
Engem itt kicsit egy omlettre emlékeztet, de nyugi, ízig-vérig palacsinta lesz a tésztából!

... és kész az első példány elöl-hátul kisütve!

Nem kell bele túl sok töltelék, csupán 1-2 szelet vékony sonka és sajt
Ha forró még a palacsinta, amikor belepakolunk, szépen megolvadnak a sajtszeletek
(Ha sokat pepecselünk velük, akkor tálalás előtt tegyük 10 percre a sütőbe a tálat,
és akkor szépen minden egyenletesen fog megolvadni bennük!)

Ha a szeleteket egymásra pakoljuk, nagyon szépen fognak kinézni tálaláskor

Kicsit lasagnés, kicsit omlettes, de mégiscsak palacsinta - és milyen palacsinta! :-)))
Így hát elkészült életem első spenótos palacsintája, és olyan nagy sikere volt, hogy biztos sokszor fogom még megsütni. Az alaptészta remek, így gondolom, mással is meg lehet tölteni, és a végeredmény hasonlóan ízletes és színes lesz! 

Még egyszer köszönöm Izabellának a csodás receptet, és bízom benne, hogy sokaknak kedvet csináltunk hozzá! :-)

Amúgy, ha elkészítitek bármelyik receptemet, és hozzájárultok, nagyon szívesen kiteszem a ti fotóitokat is az aktuális bejegyzések végére! Sőt, azt tervezem, nyitok nektek is egy rovatot, hátha kedvet kaptok beküldeni nekünk a saját siker-receptjeiteket. Hmmm? Van kedvetek velünk együtt sütni-főzni? Szívesen fogadunk bármilyen jól bevált, kedvenc receptet, ötleteket, tippeket, érdekes gasztro-blogok linkjét - mindenre és mindenkire nyitottak vagyunk!

2012. április 24., kedd

Házi fonott kalács: könnyű, mint egy bárányfelhő

Bár a neten megszámlálhatatlanul sok kalács recept kering, kevés közöttük az úgymond békebeli, amelybe, ha beleharapunk, lélekben újra gyermekké válunk, és a nyári szünidő közepén találjuk magunkat, amint a nagyi konyhájában ülve, ragtapasszal a térdünkön vajas-lekváros kalácsot majszolunk... vagy rajtatok nem volt állandóan ragtapasz? :DDD

Álom-könnyű házi kalács, áfonya lekvárral
Nekem mindkét nagymamám csodás finomságokat sütött-főzött, de anyukám is híres volt az osztálytársaim körében a finom süteményeiről, lekvárjairól és ebédjeiről. Ha kerti sütés vagy befőzés volt, biztos, hogy minden barátunk nálunk tüsténkedett, és leveses kanállal kanalazták anya eperlekvárjait. :-))

Anya a kalácsait mindig római tálban sütötte. Nehéz, hatalmas, mazsolás kalácsok voltak ezek, amiket fáradtságos munkával, mindig kézzel gyúrt meg, majd egy külön e célra tartott tálba tett, ropogós fehér abrosszal letakart, és a konyha legmelegebb sarkába tette megkelni. Sosem használt kenyérsütőgépet vagy más modern "segítséget" a kelt tésztáihoz, mégis mindig hatalmas paplanná dagadtak a kalácsai, és az öreg, régi gázsütő melegében aranybarnára sültek, akárcsak Holle Anyó kemencéjében a ropogós kenyerek.

A kalácsot közben Ambrozia is megsütötte - ez az ő fotója :-)
Szerintem álomszép a fonás, mesebeli a kalács!
Korábbi kalács receptjeim a MME-n >>>
 
Az elmúlt évek során rengeteg kalácsot sütöttem, és a maga nemében mindegyik jó volt, de a férjem egyre sem mondta azt, hogy "nnna, ennél álljunk meg, ez a tuti recept!", ezért mindig úgy éreztem, tovább kell próbálkoznom... Tegnap éjjel azonban egy véletlen folytán sikerült rábukkannom a tökéletes házi kalácsreceptre. 50 dkg liszt kell hozzá, mégis akkorára puffad, mint egy formásabb párna, és mégsem lesz lyukas a belseje. A tésztája habkönnyű, foszlós, édes, selymes... vajjal, lekvárral megkenve maga a gondtalan gyermekkor. :-)

Friss vajjal és lekvárral :-)
Történt ugyanis, hogy kenyeret szerettem volna sütni, de amikor a tésztát a sütőformába tettem, furcsán kicsinek tűnt. Néztem jobbról, aztán balról, és magamban hümmögtem...
- Hát, neked meg mi a bajod? Miért vagy ilyen kicsi? - kérdeztem a tésztától, de válaszra sem méltatott.
A férjem a hátam mögül bekérdezett:
- Nem felejtettél ki belőle valamit?
- Nem vagyok hülye... - mormogtam. - Mit felejtettem volna ki?
- Nem tudom - mosolyodott rám huncutul, majd a fejem búbjára nyomott egy csókot. - Mondjuk a lisztet?
- Jól van, menjünk fel fürdetni, és majd meglátod, mekkorára fog nőni, mire visszajövünk! - jelentettem ki magabiztosan.
Megfürdettük a gyerekeket, megvolt az aktuális esti meseolvasás, majd amikor minden elcsendesedett, lejöttünk megnézni a kenyeret.
Fellebbentettük a konyharuhát...  de a tészta ugyanakkora volt!!!
Semmit sem változott.
Ádám nevetni kezdett a hátam mögött.
- Élesztő van benne?
- ... azt hiszem, nincs... - hápogtam mérgesen, majd duzzogva kidobtam papírostul a tésztát.  

Persze, mivel nem volt másnapra kenyerünk, a hűtőajtóhoz fordultam segítségért, amin mágnesekkel feltapasztva ajándék-recepteket őrzök, szomszédoktól, anyukáktól, barátoktól, olvasóktól. Találtam is egy kalács receptet, amit gyorsan be is kevertem, majd miután megkelt, Ádámra bíztam, hogy kenje meg egy kis tejjel, és tegye be a sütőbe 30 percre, én pedig elmentem zuhanyozni.
Mire elkészültem, és a köntösömben előkerültem a gőzből, elképesztő illatok terjengtek a házban. Leültem naplót írni (ugyanis mindkét lányunknak naplót vezetek), mire kisvártatva megjelent Ádám, a kezében egy tálcán a frissen kisült óriás kaláccsal... a mennyei illat azonnal megtöltötte az emeletet.
- Te jó ég! - kiáltottam fel önkéntelenül... mivel kented meg a tetejét, hogy ilyen szép lett? (mert a kalács teteje aranybarna volt, és csillogó).
- Kakaóval - válaszolta, mintha ez magától értetődő volna.
- Kakaóval? - kérdeztem vissza. - De hát tejet mondtam!
- Persze, de tej nem volt a hűtőben, csak egy kis kakaó - vonta meg a vállát. - Azt kentem rá, és nézd, milyen gyönyörű lett!
Ezzel nem is vitatkoztam, mert a kalács tényleg álomszépen nézett ki, és látszott rajta, hogy ízében is tökéletes lesz. A komódra tettük, mondván, ma éjjel kalács-illatban alszik az egész család... és majd reggel megkóstoljuk a közös produkciónkat. :-)

Meggyőződésem, hogy a mély sütőformában való kelesztés és sütés sokat dob a kalács
magasságán és állagán...
Persze, aztán az éjszaka (ahogy lenni szokott), másképp alakult, ugyanis az egyik hajnali etetésnél Ádám is felébredt, és miután Izabella cuppogva visszaaludt, két ásítás között a csecsemő mérlegben pihenő kalács felé intett.
- Nem kóstoljuk meg? - nézett rám hunyorogva.
- Ne viccelj, hajnali fél 4 van... - próbáltam tiltakozni, de a kalács rám is nagyon hívogatóan nézett.
- Számít?
- Hááát... nem is tudom... talán nem - adtam meg magam.
- Megkezdjük a sarkát?
- Kezdjük...
... és hiszitek vagy sem, hajnalban lemeóztuk a kalácsot. Csak úgy, mint a vadak, ágyban fekve. :-)) És tudjátok milyen volt? Valami mennyei... :DDD (Hozzáteszem, sosem szoktunk éjszaka enni, ópláne nem az ágyban, kézzel-lábbal... de úgy látszik, néha ilyet is kell csinálni, mert megvan a maga varázsa.)
Reggel aztán lefotóztuk a hajnali marcangolás eredményét, és megmutattuk a paplan alatt kuncogó Dorkának és Izának, mit műveltünk a kaláccsal. :-)))

A mérleget amúgy rendeltetésszerűen használjuk :DDD
Iza nagyon hamar elalszik, ha megtelt a pocija :-)
Lustálkodás a nagy ágyban, amíg Iza reggelizik
Apának mindig a legszebb mosolyok jutnak :-)


Házi fonott kalács

Hozzávalók: 3 dl tej, 5-6 evőkanál cukor, 5 dkg vaj, fél teáskanál só, 50 dkg liszt, 1 csomag szárított élesztő
Elkészítés:
1.) A hozzávalókat a megadott sorrendben a kenyérsütőgépbe tesszük, és bedagasztjuk-kelesztjük 1,5 óra alatt.
2.) A megkelt tésztát lisztezett deszkán átgyúrjuk, majd 2 részre osztjuk. A 2 darabból 1-1 rudat sodrunk, és a két rudat összefonjuk. Természetesen készíthetünk hagyományos, 3 sávos fonást is, de ez egyszerűbb és gyorsabb volt. A megfont kalácstésztát kiolajozott formába tesszük, letakarjuk egy konyharuhával és kelni hagyjuk legalább 30- 60 percig.
3.) A sütőt előmelegítjük 180 fokra, és ha már forró, betesszük a tejjel (kakaóval) megkent tésztát, és 30 perc alatt készre sütjük. A sütőforma mellé helyezzünk egy kis edényben vizet, ettől jobb lesz a kalács állaga.
Ha megsült, rácson hagyjuk kihűlni, majd tiszta konyharuhába csavarva, a konyhaszekrényben tároljuk. Másnapra is friss és habkönnyű marad. Már, ha marad... :DDD

Szerintem ezzel a kettős "fonással" is szép lett

Látszik a tésztán, mennyire könnyű lett?

Az eddigi legfinomabb kalácsunk :-)

Vajjal és lekvárral ettük reggelire, de este sajtot tettünk rá, és azzal is finom volt

Áfonyalekvárral igazán különleges :-)
Így hát rábukkantunk egy autentikus kalács receptre, amely bármikor visszarepít a gyermekkorunkba, csak győzzük eleget megsütni. Remélem, ti is kedvet kaptatok egy kis kalács készítésre, mert megéri: vajjal, meleg kakaóval igazán meghitt reggeli lesz belőle, amit kicsik és nagyok valószínűleg egyaránt szeretni fognak! :-)

... egy héttel később újra megsütöttem ezt a kalácsot, és azóta rendszeresen, 3 naponta elkészítem - Ádám kérésére. A fazonján azóta újítottam: nem a szögletes formában sütöm ki, hanem egy kapcsos tortaformában, amibe csigákat tekerek a tésztából, így amikor kisül, csak le kell csípni egy-egy "brióst" a tésztából, és máris lehet enni... :-))

Ugyanaz a recept - egy picit más formába öntve :-)

Így talán még mutatósabb, igaz?

A legújabb családi kedvenc...

2012. április 22., vasárnap

Töki pompos, a tepsis csoda

Első ízben egy balatoni borfesztiválon kóstoltam meg Ádámmal a töki pomposra vagy más néven kemencés lángosra keresztelt lepényt. A tésztája könnyű volt, mint egy pizza, rajta vastagon tejföl, fokhagymás lé, kockára vágott házi szalonna, és felkarikázott lila hagyma. Valami isteni volt, csak úgy etette magát. Gondoltam, hogy finom lehet, mert a fabódé előtt, ahol árulták, kígyózó sor várakozott, hogy mindenki megkapja a maga adagját, apukám pedig úgy tanított gyerekkoromban, hogy mindig abba a sorba kell állni (nyaralóhelyeken), ahol nagy a tömeg, mert ott főznek jól...

Kissé olyan, mint valami magyarosított pizza, de ha már így nézzük,
szerintem simán "veri" az olasz rokonát... :-)
Szóval, Balatonon kóstoltuk meg a pompost, és le voltunk nyűgözve az ízétől, állagától és a hangulatától. Az évek során aztán sok-sok tavaszi- és őszi fesztiválon "összefutottunk" különféle kemencés lángosokkal, de mivel már volt viszonyítási alapunk, nem mindegyik ízlett, hiszen volt, amelyiknek kemény és ízetlen volt a tésztája, a másik zsírban tucsogott, a  harmadikra ócska feltéteket dobtak, a negyediket ronggyá sütötték. Így aztán idővel már messziről kiszúrtuk, melyik a finom töki pompos, és melyiket jobb elkerülni. :-)

Ez a kép az első közös Borfesztivál-látogatásunkon készült, Balatonbogláron, 2004-ben

Horvátországban nyaraltunk 5 napot, onnan hazafelé ugrottunk be Boglárra, ahol javában
folyt a mulatozás. Ez is 2004-ben készült. 
Korábban sosem készítettem töki pompost. S hogy miért? Magam sem tudom. Talán, mert ezeket rusztikus, forrón pöfögő, súlyos vaskályhában sütik, és úgy voltam vele, hogy sütőben úgysem lenne az igazi. Vagy mégis? :-) Tegnap készítettem egy tepsire való töki pompost, és azt kell, hogy mondjam, ez a recept "lepipálja" az összes eddigi, általunk kóstolt kemencés lángost... ne vegyétek nagyképűségnek, hogy ezt írom, hiszen ez nem az én érdemem, hanem a recept nagyszerűsége. A hozzávalókból ugyanis olyan finom állagú lesz a tészta, hogy állítom, magában is kitűnő lenne, de friss házi tejföllel, baconnel, lila hagymával egyenesen mennyei lesz... érdemes kipróbálni! :-)
Mmmmm.....
A recept további érdekessége, hogy nagyon könnyen elkészíthető. Én a tésztát kenyérsütőgépben dagasztottam-kelesztettem, majd elősütöttem, és utána a kis Dorka kente meg tejföllel, és ő szórta rá az előkészített szalonnát, hagymát és a reszelt sajtot. Áááá, ne higgyétek, hogy dolgoztatom az ovist, ő szeretett volna részt venni a sütés-főzésben, és nagyon derekasan kivette a részét a munkából. :-)

Az ovis kuktáktól azonban nem áll távol a torkoskodás... :-))
A macskák rájárnak a tejfölre? :-)))
Töki pompos

Hozzávalók: 1,5 dl víz,  1 teáskanál só, nagyobb csipet cukor, 2 evőkanál olíva olaj, 40 dkg liszt, 1 csomag szárított élesztő
A tetejére: tejföl (4-5 dl), 1 csomag bacon, 1 lila hagyma, só, reszelt sajt, (aki szereti: fokhagyma)
Elkészítés:
1.) A hozzávalókat a megadott sorrendben beletesszük a kenyérsütőgépbe, és bedagasztjuk, kelesztjük 1.5 óra alatt. (Természetesen hagyományos módon is el lehet készíteni a tésztát!)
2.) Ha a tészta megkelt, lisztezett deszkán kinyújtjuk, és egy kiolajozott tepsibe tesszük. (Az én tepsim mérete 42 x 29 cm). Villával megszurkáljuk, hogy ne púposodjon fel a tészta, és 200 fokon 5-10 perc alatt elősütjük.
(Én nem szurkáltam meg, mert féltettem az új tepsimet. Fel is púposodott a tésztám, de kit érdekel? Lenyomkodtam. :-))
3.) Ha a tésztánk kicsit megsült, kivesszük a sütőből, megkenjük tejföllel, rászórjuk a felkockázott bacont, vékonyan felkarikázott lila hagymát, megsózzuk, és megszórjuk reszelt sajttal, majd további 12-15 perc alatt készre sütjük az egészet. A végén megkenhetjük még fokhagymás vízzel, amit a lángoshoz szoktunk használni. (fél dl víz + 5-6 gerezd fokhagyma átnyomva + só). Forrón tálaljuk. 

Íme a töki pompos megkelt tésztája - nagyon könnyen formálható

Tepsi nagyságúra nyújtjuk - nem ragad a tészta, szóval ez könnyű feladat
Az új tepsim - még sütőpapír sem kell bele :-)

Meg kell szurkálni a tésztát, hogy ne púposodjon fel.
Én nem szurkáltam meg, mert féltettem a tepsim, de az így keletkezett puklikat kézzel kilapítottam. :-)

Az elősütött kenyértésztát tejföllel alaposan megkenjük - nálunk Dorka kente meg az egészet
és nagyon ügyes volt!


Rászórjuk a szalonnát és a hagymát. Mi csíkokra vágott bacont tettünk rá. Vagyis Dorka.
Szerintem már innen is látszik, hogy ez finom lesz...

Én úgy emlékeztem, sajt nem kell rá, de Ádám ragaszkodott hozzá - igaza lett, remek volt rajta!
És íme, kisülve: az első családi készítésű, tepsis töki pomposunk! :-)
Dorkának is nagyon ízlett, és büszkén mutatta, hogy ezt is, azt is, amazt is ő
tette a töki pomposra :-)
Komolyan, én a képre nézve még érzem az illatát... :-)
Remélem, sikerült kedvet csinálnom nektek is egy kis kemencés lángos sütéshez... :-) Mindenkinek nagyon szép, napsütötte, virágillatú hétvégét kívánunk sok szeretettel! Ádám, Eszter, Dorka és Izabella

Végezetül Dorka egyik kedvenc száma: Bruno Mars: The Lazy Song 



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...